İçeriğe geç

Lenovo Y570-Y470 İçin Nvidia Optimus [Ubuntu 11.10]

GNU/Linux ortamında Nvidia Optimus’un ne kadar çileli bir olay olduğunu bilmeyen yok artık. Nvidia’nın bu konuda direkt olarak bir çalışması yok ama Bumblebee ve Ironhide gibi çalışmalar neticesiyle belli başlı işe yarar sonuçlar alınabiliyor.

Kendi bilgisayarım olan Lenovo Y570’i aldığımda tam bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Zira bu bilgisayarda da Nvidia Optimus sistemi kullanılıyor ve işin kötüsü ne Bumblebee ne de Ironhide bu bilgisayarın ACPI tablosunu tanıyamıyor. Dolayısı ile hiç bir şekilde Nvidia Optimus’u kullanamıyordum. Taki Y570 ve Y470 için yazılmış ufak bir modülü bulana kadar. Modülün Linux çekirdeğine eklenmesi için Kernel.org’da hata kaydı mevcut ama beklemek istemiyorsanız kolayca elle yükleyebilirsiniz. Ve ardından rahatça bir şekilde Bumblebee ile kullanabilirsiniz. Başlayalım o zaman 🙂

İlk iş olarak eğer mevcutsa sisteminizdeki Nvidia sürücüsünü kaldırıyoruz:

Ve ardından Bumblebee’yi kuruyoruz:

Burada $user kısmına kendi kullanıcı adımızı yazacağız. Benimki marjinal1st olduğundan altına bir örnek koyuyorum:

ÖRNEK:

Bittikten sonra ikinci kısma, yani dizüstümüzün ACPI tablosunu tanıtan çekirdek modülünü yükleme kısmına geçiyoruz. sudo’larla uğraşmamak için önce şu komut ile direkt olarak root’a geçiş yapın:

Başlıyoruz. Eğer bilgisayarınızda dkms yoksa hemen şu komutla kurun:

Devam ediyoruz:

Buraya kadar herhangi bir sorun çıkmaması lazım. Komutları direkt olarak kopyala yapıştırla bile aktarabilirsiniz. Devam ediyoruz:

İşlem bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Komut satırını açıyoruz ve test etmek için önce şu komutu veriyoruz:

Bunu çalıştırdığınızda, Intel ekran kartınızda çalışacak. Şimdi Nvidia kartını test ediyoruz:

Bununla da Nvidia ekran kartınızın çalışması lazım. Ben bu yöntemi denediğimde tek seferde başarıya ulaşabildim. Darısı sizinkilere 🙂

Tarih:Genel