İçeriğe geç

ZTE 3G Modemler İçin GNU/Linux’da Otomatik Geçiş

Gün geçmiyor ki GNU/Linux’da acayip bir donanım sorunu ile karşılaşmayayım.

Yo aslında bu sorunu kendi bilgisayarımda yaşamadım. Bir arkadaşımın bilgisayarına Ubuntu 12.10 yükledim geçenlerde. O da Avea’nın 3G hizmetini kullanıyordu, ZTE marka bir modemle. Benim hiç sorun yaşamadığım modem nedense o bilgisayarda naz yapıyordu. Ufak bir araştırma sonrasında neden olduğunu öğrendim sonunda.

Türkiye içinde GSM operatörlerinin dağıttığı modemler aslında birden fazla işleve sahip. Bunlardan birisi 3G modem, diğeri ise kurulum dosyalarının bulunduğu sanal CD-ROM. Mesele bunlar arasında geçiş yapabilmekte. Şöyle bir örnekle göstereyim. Konsol ekranına “lsusb” komutunu verin. ZTE ile ilgili kısma bir gözatın:

Olay aslında burada bitiyor. Yukarıda koyu renkle gösterdiğim kısım içerisindeki 19d2 modem üreticisinin kodu. Her ZTE modem için aynıdır. Diğer kısım olan 0031 ise mevcut cihazın o andaki işlevi oluyor. 0031 kodu, bu model için 3G modem işlevi demek. Ubuntu altında 3G bağlantısı kurarken cihazınız görünmüyorsa sebebi budur. Zira tam o anda cihazınız aslında 2000 kodlu işlevdedir ki bu da kurulum dosyalarının bulunduğu sanal CD-ROM oluyor. USB aygıtlarını listelediğinizde (lsusb)19d2:2000 olarak gözükecektir:

Normalde usb-modeswitch adlı bir yazılımla her defasında elle geçiş yapabiliyorsunuz fakat kim uğraşmak ister ki bununla sürekli? Bunu otomatik hale getirmek için bir iki paket kurup, yapılandırmalara el atacağız ve otomatik olarak işlevler arasında geçiş yapacak. Önce paketleri kuralım:

Ardından bir metin düzenleyicisi açın (gedit, kwrite, nano vs. artık keyfinize göre) ve şunları yapıştırın:

Bunu yönetici hakları ile /etc/usb_modeswitch.d altında 19d2:2000 adlı bir dosyaya kaydedin. Ardından yine yönetici hakları ile /lib/udev/rules.d/40-usb_modeswitch.rules dosyasını açın. Şunları herhangi bir boşluğa yapıştırın:

Bu kadar 😀 Artık 3G modeminizi taktığınızda, udev sistemi tarafından, eğer 2000 kodlu işlev çalışırsa otomatik olarak usb_modeswitch üzerinden verilecek bir komutla 0031 işlevi etkin olacak. Dolayısı ile sanal CD-ROM yerine 3G modem özelliği çalışacak.

Farklı marka-modeller içinde aslında bu durum geçerli. Önemli olan, modeminizin 3G modem işlevi kodunu bilmeniz. Ardından gerekli yerlerdeki kodları değiştirerek her tür modem için de kullanabilirsiniz.

Tarih:Genel