İçeriğe geç

GNU/Linux’da 3G Modem Yönetimi: Modem Manager GUI

GNU/Linux ve 3G …

Bir çok kişi bu ikilinin birbiri ile pek iyi geçinemediğini iddia eder fakat ben tam tersini düşünüyorum. Doğru araçlar kullanıldığı zaman, diğer işletim sistemlerine göre çok daha verimli bir kullanım sağlanabilir GNU/Linux’da, ki zaten 3G ile internete bağlanmak çok kolay. Asıl olay 3G modemin diğer özellikerini kullanmak istediğinizde ortaya çıkıyor. Zira GSM operatörleri GNU/Linux’a kendi modem yöneticilerini getirmemekte çok ısrarlı. Fakat bir uygulama ile operatörlerin gıcıklığı ile uğraşmaya hiç gerek kalmıyor: Modem Manager GUI…

modem-arayuz

Modem Manager GUI uygulaması aslında ModemManager adlı bir daemon için tasarlanmış grafiksel bir arayüz. Temel özellikleri:

  • GTK3 ile Tasarlanmış Arayüz
  • SMS Alma ve Gönderme
  • Hat üzerinden USSD isteği gönderme
  • Modem ve SIM kart bilgilerine ulaşma (Aygıt bilgisi, Operatör adı, mod, IMEI, IMSI/ESN, Sinyal Gücü)
  • Kullanılabilir ağları tarama
  • Ve son olarak: Kota ve süre sınırı belirleme

Modem Manager GUI uygulaması ciddi anlamda modemin tüm özelliklerini kurcalamanıza imkan sağlıyor. Ubuntu altında yüklemek için aşağıdaki PPA’yı ekleyip, paketi kurmak yeterli:

Arch Linux:

Chakra Linux (Topluluk deposundan):

Diğer dağıtımlarda elle derleyip kurmak için ise kaynak kodu burada.

Şahsen ben MM-GUI uygulamasını Ubuntu 12.10 altında kullanıyorum. Özellikle SMS alıp gönderme olayı kota sorgulama için en şahane yol. Kendi kullandığım hat olan AVEA üzerinden 5555’e INTERNET yazıp gönderdiğimde bana kalan kotam (son 12 saat hariç) gönderiliyor:

modem-sms

Uygulamanın en güzel yanlarından birisi de, uyarıların çoğunu Ubuntu’nun pop-up uyarı sistemi ile yapması. Gelen mesajlar, ufak tefek uyarılar vs. hepsi buradan yapılıyor.

modem-popup

Şak diye mesajıma yanıt geliyor ve kotamı öğeniyorum.

modem-kota-cevap

Bunun dışında MM-GUI uygulaması, kota ve süre sınırı ayarlama seçenekleri de sunuyor. Aştığınızda da size uyarı gönderiyor. Aynı pencereden indirme-gönderme hızlarını da görebiliyorsunuz:

modem-kota

Diğer kısımlardan USSD mesajları ve modem bilgilerine de ulaşabiliyorsunuz.

modem-ussd

modem-bilgi

Uygulama hakkında daha fazla bilgi için sitesine uğrayabilirsiniz:

http://linuxonly.ru/cms/

Tarih:Genel